Кабмін відпустив ціни на газ: міста Полтавщини можуть залишитися без гарячої води і опалення

Кабмін відпустив ціни на газ

Кабінет Міністрів припиняє регулювання ціни на газ для теплокомуненерго (ТКЕ) і більше не буде фіксувати оптову ціну на газ для теплоелектроцентралей (ТЕЦ), — повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду.

Іншими словами, для теплоенерго більше не буде встановлюватися соціальних цін та відстрочок оплати за газ. Тепер комунальні підприємства повинні будуть платити за ринковими цінами та ще й наперед. При цьому всю відповідальність за опалювальний сезон та постачання гарячої води населенню Кабмін переклав на місцеву владу.
Із завтрашнього дня уряд більше не регулює ціни на газ для ТКЕ і не зобов’язує Нафтогаз продавати їм блакитне паливо за фіксованою ціною. Цей крок дозволить місцевій владі взяти відповідальність перед людьми за тарифи на тепло і гарячу воду, — заявив Шмигаль.
Такі слова Шмигаля видаються аж надто цинічними. Адже досі захмарні тарифи на гарячу воду й тепло вдавалося втримувати виключно завдяки соціальним правилам закупівлі газу теплоенерго. Вони могли розраховуватися пізніше, вже після опалювального періоду й були убезпечені від «ринкових» апетитів газопостачальних компаній.
Як відомо, ціна на газ становить 80% тарифу на тепло і гарячу воду. Нові правила, введені урядом, призведуть до того, що тарифи на послуги різко підвищаться. А оскільки Кабмін «умив руки», то тепер винними в цьому зроблять саме місцеву владу в містах, хоча реально ніяких шляхів впливу на ситуацію ні мери, ні міські ради не мають.
В Асоціації міст України говорять, що за таких умов вже з 1 червня у містах припинять послуги з постачання гарячої води. Адже жодне комунальне теплоенерго не зможе купити необхідні обсяги газу, сплативши за них наперед за ринковими цінами. До того ж кожне з таких підприємств ще й має багатомільйонні борги за вже спожитий газ. А, отже, під загрозою опалювальний сезон 2021-2022.
Чи реально вирішити цю проблему?
Місцева влада сподівається, що Верховна Рада ухвалить законопроєкт, запропонований Асоціацією міст України. Запропоновані зміни повинні покращити врегулювання кредиторської заборгованості підприємств теплокомуненерго перед енергопостачальними компаніями і розблокувати підготовку громад до наступного опалювального сезону.
«Під загрозою була підготовка до опалювального сезону. Робота багатьох «Теплокомуненерго» була заблокована через виконавчу службу. Але заборгованість виникла з вини уряду. Тому Асоціація міст України неодноразово наголошувала на потребі ухвалення змін до законодавства, які б розблокували роботу комунальних теплоенерго та дозволив би належним чином підготуватися до зими. Тепер нам зробили крок назустріч і це позитивний результат» — наголошують в Асоціації міст.
Також від Верховної Ради очікують законодавчого врегулювання щодо можливості переходу власників квартир на індивідуальне опалення.
До міських рад надходять численні звернення кременчужан з проханням про від’єднання квартир у багатоквартирних будинках від систем централізованого опалення і перехід на індивідуальне опалення. Але міська рада не може надати такого дозволу через те, що в українському законодавстві чітко прописана вимога: для цього потрібна згода 100% мешканців будинку.

За інформацією сайту КременчукTODAY