4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку: причини та як запобігти

4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку: причини та як запобігти | Oblnews - Новини Полтаської області

Онкологічні захворювання є однією з основних причин смертності в усьому світі. За останні 100 років за цими показниками онкопатологія перемістилася з десятого місця на друге, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи.

За локалізацією найбільш поширеним серед чоловіків є рак легенів, шкіри, передміхурової залози, шлунку, а серед жінок – рак молочної залози та рак шийки матки.

Рак – захворювання, при якому відбувається безконтрольне розростання атипових (злоякісних) клітин, здатних проростати в сусідні органи і тканини, поширюватися (метастазувати) по кровоносних або лімфатичних судинах в інші ділянки організму з утворенням віддалених метастазів. Метастази є однією з основних причин смерті від раку.

Рак виникає в результаті перетворення нормальних клітин на пухлинні клітини в ході багатоетапного процесу. Ці зміни відбуваються внаслідок взаємодії генетичних факторів людини і факторів зовнішнього середовища. До них відносять:

  • фізичні канцерогени – ультрафіолетове і іонізуюче, рентгенівське випромінювання;
  • хімічні канцерогени – забруднення повітря компонентами тютюнового диму, вихлопними газами і пестицидами, задимленість приміщень в результаті використання в будинках твердих видів палива, вживання нездорової їжі;
  • біологічні канцерогени – інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами (Helicobacter pylori, вірус папіломи людини (ВПЛ), вірус гепатиту B, вірус гепатиту C і вірус Епштейна-Барра).

Ще одним важливим чинником розвитку раку є старіння. Протягом життя людини відзначається зниження ефективності механізмів поновлення клітин у міру старіння людини, а фактори ризику виникнення онкології накопичуються.

До факторів ризику розвитку раку відносять надлишкову масу тіла, низький рівень споживання фруктів та овочів, відсутність фізичної активності, зловживання алкоголем, вживання тютюну – це найзначніший фактор ризику (смертність від раку через куріння становить близько 22% від усіх випадків).

Серед численних проявів різних видів раку виділяють загальні ознаки, характерні для всіх онкологічних захворювань. Ці не можна залишати без уваги і в терміновому порядку необхідно звернутися до лікаря:

– безпричинне підвищення температури тіла;

– підвищена слабкість і стомлюваність;

– відчуття болю неясного походження (цей симптом раку може проявлятися у випадках, коли пухлина здавлює або пошкоджує прилеглі судини, нервові закінчення й органи);

– незрозуміла втрата ваги (найчастіше може говорити про пізню стадію раку);

– зміни шкірних покривів (землисте забарвлення шкіри, поява жовтушності, свербіння тощо);

– збільшення лімфатичних вузлів може говорити про наявність запалення або пухлинного ураження лімфатичного вузла чи органа, розташованого поряд;

– психологічна симптоматика – дратівливість, плаксивість, зниження уваги, незрозумілі запаморочення і головні болі (вони можуть свідчити про інтоксикацію або пухлинне ураження головного мозку).

Якщо звести до мінімуму фактори ризику та здійснювати профілактичні заходи, можна запобігти виникненню 30-50% ракових захворювань. Для цього слід:

  • усунути контакт із канцерогенами та різними видами випромінювань;
  • відмовитися від куріння і зловживання алкоголем, нормалізувати вагу, раціонально харчуватися (вживати достатньо фруктів та овочів);
  • вести активний спосіб життя;
  • профілактично слід вакцинуватися проти інфекцій, що викликаються вірусом папіломи людини та вірусом гепатиту В.

У центрі з контролю та профілактики захворювань США наголошують, що людям, у яких діагностовано онкозахворювання, особливо важливо бути вакцинованими і дотримуватися профілактичних заходів для захисту від COVID-19. Насамперед йдеться про тих, хто отримує курс хіміотерапії. Оскільки вона може послабити імунну систему онкопацієнтів, то будь-яка інфекція, зокрема COVID-19, може мати для них серйозні наслідки. Йдеться про те, що організм пацієнта з онкологією є імуноскомпрометованим, а тому імунна система не може повною мірою захищатися від хвороб.

У разі виникнення перших ознак раку, необхідно терміново звернутися до лікаря. При ранній діагностиці та необхідному лікуванні є велика вірогідність позбутися багатьох видів раку і в такий спосіб значно знизити смертність від онкологічних захворювань.

Анна Котова,

лікар-онколог поліклінічного відділення

КП «Полтавська центральна районна клінічна лікарня»