Вакцинація вагітних від COVID-19: досвід, скільки щеплено та яку вакцину варто робити

Вакцинація вагітних від COVID-19: досвід, скільки щеплено та яку вакцину варто робити | Oblnews - Новини Полтаської області

Вагітні жінки мають високий ризик отримати ускладнення від коронавірусної хвороби – вони частіше потрапляють до реанімації та під апарат штучної вентиляції легень.

Вагітні жінки із симптомним перебігом COVID-19 мають на 70% вищий ризик померти внаслідок цієї хвороби.

За даними Королівського коледжу акушерів і гінекологів Великої Британії на жовтень 2021-го, майже 20% важких хворих на COVID-19 складали вагітні жінки, які не були вакциновані.

Ковід під час вагітності також пов’язаний із підвищеною ймовірністю передчасних пологів і госпіталізації новонародженого у палату інтенсивної терапії. Шотландське дослідження показало, що 22 з 1 000 немовлят у нещеплених жінок, які хворіли на COVID-19, померли. 16,6% дітей у невакцинованих матерів із COVID-19 були народжені передчасно.

Вакцинація для вагітних жінок є безпечною. В США з грудня 2020 до кінця лютого 2021 проходило дослідження, в якому використали дані понад 35 000 вагітних, яких щепили проти COVID-19 мРНК-вакцинами. Його результати свідчать про те, що вакцинація проти ковіду не збільшує ризик викидня або вроджених вад.

Щепитися можна на будь-якому терміні вагітності. За даними дослідження Центрів з контролю та профілактики захворювань у США, 1 613 вагітних жінок, які отримали вакцину від COVID-19 в другому та третьому триместрі, народили 1 634 немовлят, у тому числі 42 близнюків. Також з-поміж 2 500 вагітних жінок, які щепились мРНК-вакциною від COVID-19 до 20 тижня вагітності, не виявили підвищеного ризику викидня.

Вагітних від COVID-19 вакцинують в усіх країнах Європи, Ізраілі, США, Канаді, Австралії тощо. Майже 200 тис. вагітних було вакциновано від COVID-19 у США. У Великій Британії проти COVID-19 вакциновані 15% вагітних.

Для щеплення вагітних варто надавати перевагу вакцинам на платформі мРНК – Comirnaty/Pfizer-BioNTech та Moderna. У світі найбільший досвід використання для вагітних саме цих вакцин і, відповідно, найбільше даних щодо безпечності цих препаратів.

У світі вагітних жінок також щеплюють і вакцинами на векторній платформі, як-от AstraZeneca.

В Україні жінкам, які отримали першу дозу вакцини CoronaVac/Sinovac, а потім завагітніли, рекомендовано використати для другої дози вакцину на іншій платформі. Перевагу слід надавати мРНК-вакцинам Pfizer або Moderna. Мінімальний інтервал між дозами – 28 днів.

Користь від вакцини проти COVID-19 перевищує будь-які потенційні ризики від щеплення під час вагітності. Тож вагітним жінкам однозначно варто вакцинуватись від COVID-19, щоби захистити себе й дитину.

Полтавська обласна державна адміністрація